Co to jest psychoterapia Co to jest psychoterapia

Co to jest psychoterapia i kto powinien z niej skorzystać?

Obecnie bardzo zwraca się uwagę, nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Coraz więcej dzieci, młodzieży, jak i dorosłych ma problemy z różnymi sytuacjami życia codziennego, z którymi nie mogą sobie poradzić, dlatego też warto, jest korzystać z różnych instytucji i odpowiednich specjalistów, dzięki czemu da się szybko odgonić niechciane myśli.

Dobrze jest zatem wiedzieć, do jakiego specjalisty można się udać i do jakich ośrodków należy się zgłaszać w celu uzyskania pomocy. Należy również pamiętać, że większość usług psychologów, czy psychoterapeutów jest prowadzona w ramach narodowego funduszu zdrowia, dzięki czemu można korzystać z takich wizyt za darmo.

Psychoterapeuta kim jest i jakie ma kwalifikacje?

relacji terapeutycznej To wykwalifikowana osoba, która musi skończyć studia w zakresie między innymi:

 • medycyny,
 • psychologii,
 • pedagogiki.

Dobrze jest także, aby osoba ta skończyła również podyplomowe studia z psychoterapii oraz warto również na bieżąco mieć skończone różnego rodzaju kursy.

Kwalifikacje, które powinien mieć ukończone psychoterapeuta, muszą być zgodne ze wszystkimi normami, dzięki czemu, osoby zgłaszające się do takiego specjalisty mają pewność, że będą mogły czuć się swobodnie i pewnie, oraz przede wszystkim taki psychoterapeuta zdobędzie zaufanie swoich pacjentów.

Psychoterapeuta – rodzaje terapii

Dzięki temu, że jest tyle różnych dostępnych specjalistów, którzy pomogą w zmaganiach ze zmianami związanymi ze swoimi nastrojami, problemami życia codziennego, czy też ze stresem, dlatego też powstało wiele dziedzin psychoterapii, dzięki czemu każdy może trafić od razu do odpowiedniego specjalisty i uzyska pomoc. Dlatego też między innymi dostępne są takie psychoterapie jak:

 • psychoterapia indywidualnaterapia indywidualna,
 • terapia grupowa,
 • terapia dla par,
 • terapia wspierająca,
 • terapia rodzinna,
 • terapia psychodynamiczna,
 • terapia interpersonalna (IPT),
 • terapia dialektyczno-behawioralna (DBT),
 • terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

Warto zatem bliżej poznać szczegóły każdej terapii, przez co każda osoba potrzebująca, będzie mogła trafić od razu do odpowiedniej grupy, dzięki czemu szybko otrzyma pomoc i będzie mogła nauczyć się rozwiązywać swoje problemy w codziennym życiu.

Terapia indywidualna

metoda leczenia zaburzeń psychiki Terapia indywidualna może być podzielona na różne okresy czasowe i wyróżnia się terapie krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe, dzięki czemu osoba potrzebująca będzie mogła dostosować długość terapii do swoich indywidualnych potrzeb.

Przeważnie takie spotkania odbywają się regularnie co najmniej raz w tygodniu.

Najważniejsze jest to, aby psychoterapeuta, jak najszybciej rozpoznał problem i podjął odpowiednie kroki, przez co chory może wdrożyć w życie porady i leczenie, dzięki czemu może zacząć normalnie funkcjonować.

Terapia grupowa

zaburzenia odżywianiaTerapia grupowa polega na spotkaniach z psychoterapeutą w określonej liczbie osób, które mają podobne problemy.

Przeważnie taką terapię prowadzi jeden lub dwóch psychoterapeutów, którzy są wyspecjalizowani w danym problemie, przez co mogą oni pomóc szybko i co najważniejsze dobitnie każdemu uczestnikowi terapii.

Warto wspomnieć, że grupa osób na takiej terapii nie powinna przekraczać dziesięciu osób, przez co każdy będzie mógł mieć odpowiedni czas na rozmowę w grupie, jak i ze specjalistą.

Tego rodzaju terapia może odbywać się w dłuższym, jak i krótszym okresie, w zależności od problemu, z którymi przybyli pacjenci.

Terapia dla par

zaburzenia lękoweBardzo dobrym i polecanym rozwiązaniem dla par, niezależnie od stażu jest udanie się na terapię dla par, dzięki czemu mogą oni naprawić swoje wzajemnie relacje.

Tutaj również wyróżnia się terapię długo i krótkoterminowe, w zależności od danego problemu, z jakim para udaje się do specjalisty.

Co ważne, to małżeństwa lub osoby, które mają ze sobą różnego rodzaju relacje, które ich łączą i na przykład mieszkają ze sobą, mogą udać się do specjalisty ze względu na problemy fizyczne, psychiczne, czy też ekonomiczne.

W trakcie terapii poruszane są najważniejsze problemy, które dotyczą każdej z zainteresowanych stron.

Taki rodzaj psychoterapii ma na celu poprawę komunikacji w relacjach oraz nawiązanie między pacjentami na nowo dobrych i przede wszystkim zdrowych relacji.

Terapia wspierająca

terapia behawioralnaTego rodzaju terapia jest formą pomocy dla osób, które nie radzą sobie przede wszystkim z codziennymi problemami, stresem, szkołą, pracą, czy nawet relacjami w życiu rodzinnym.

Co ważne, to dzięki terapii wspierającej zarówno dziecko, jak i osoba dorosła może nauczyć się odpowiednio uwalniać emocje i przy pomocy specjalisty będzie mieć określony plan działania na kolejne dni i tygodnie.

Warto wspomnieć, że terapia ta jest potrzebna, nie tylko w trudnych chwilach na przykład, w przypadku śmierci bliskiej osoby, ale również mogą to być problemy dnia codziennego, z którymi dana osoba sobie nie może poradzić.

Terapia rodzinna

psychoterapia opieraJest to bardzo ważna terapia, szczególnie dla najmłodszych członków rodziny, ale również dla rodziców, czy też dla starszego rodzeństwa, niezależnie od jego wieku.

Na takiej terapii każdy członek rodziny może opowiedzieć o swoich problemach i także omówić relacje z poszczególnymi członkami swojej rodziny.

Wówczas specjalista będzie miał złożony obraz sytuacji na cały problem, przez co będzie mógł od razu reagować i dzięki temu wprowadzi odpowiednie leczenie dla całej rodziny, co niewątpliwie poprawi relacje ze wszystkimi osobami w rodzinie, niezależnie od wieku, czy płci.

Terapia psychodynamiczna

Jest to rodzaj terapii, w której psychoterapeuta wraca również do różnych traum, przeżyć w dzieciństwie, które mogły wpłynąć negatywnie na obecne życie pacjenta. Geneza obecnego problemu może właśnie tkwić w nieprzepracowanej traumie z okresu wczesnego dzieciństwa, która może mieć różne podłoże psychiczne. Na takiej terapii pacjent ma podzielone spotkania na:

 • terapia zmienia nastawienie pacjentauświadamianie,
 • przygotowanie,
 • działanie,
 • utrwalanie i wzmocnienie.

Dzięki temu każdy pacjent po danym etapie terapii będzie mógł dokładnie przepracować dany problem, co sprawi, że jako już osoba dorosła po skończonej terapii będzie mogła niejako na nowo zacząć swoje życie bez żadnych traum, czy przeżyć, które nie pozwalały jej iść do przodu.

Terapia interpersonalna ITP

psychoterapii grupowejJest to bardzo ważna terapia dla osób indywidualnych, które między innymi zmagają się z depresją, nieradzeniem sobie w życiu codziennym przy prostych czynnościach.

Są to też terapie, które pomagają w radzeniu sobie z utratą bliskiej osoby, czy też z różnymi i ważnymi zmianami życiowymi, które nie zawsze są po myśli pacjenta.

Na tej terapii pacjent musi otworzyć się przed specjalistą tak, aby ten mógł dobrać do niego odpowiednią formę leczenia.

Należy pamiętać, że na tego rodzaju terapię mogą się udać zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież czy dzieci.

Terapia dialektyczno-behawioralna DBT

leczenia farmakologicznegoJest to rodzaj terapii, która pomaga osobom, które mają problemy ze swoją osobowością, mają myśli samobójcze, czy też nadużywają różnych substancji, które szkodą zdrowiu i życiu.

Terapia ta jest przewidziana dla osób w każdym wieku, gdyż obecnie również coraz więcej młodych osób zmaga się z różnymi niepożądanymi myślami, które mogą negatywnie wpływać na ich rozwój i codzienne życie.

Terapia DBT może także pomóc osobom zmagającym się z bulimią, czy z anoreksją, ale również mogą się na nią zgłaszać osoby z nadwagą.

Wówczas specjalista na spotkaniach omawia problemy z pacjentem i dobiera odpowiednią drogę leczenia.

Terapia poznawczo-behawioralna CBT

leczenie farmakologiczneJest to jedna z najpowszechniejszych terapii w obecnych czasach, na którą zgłaszają się osoby w różnym wieku, niezależnie od płci.

Na takich spotkaniach terapeuta pomaga zidentyfikować negatywne myśli, które pojawiają się u pacjenta i zaburzają jego codzienne życie.

Warto wspomnieć, że na tego rodzaju terapii psychoterapeuta pomaga pacjentom w tym, aby mogli oni sobie poradzić w różnych życiowych i stresujących sytuacjach.

Psychoterapeuta pomaga także w opanowaniu skrajnych emocji, przez co pacjent może zacząć normalnie funkcjonować, niezależnie od danej sytuacji.

Psychoterapia – wskazania do wizyty

czym polega psychoterapiaPrzede wszystkim na psychoterapię powinny zgłosić się osoby, które mają problemy z nadmiarem różnych emocji, oraz osoby, które nie mogą sobie poradzić ze stresem, czy strachem, który może mieć różne podłoże.

Warto także pamiętać, że na zajęcia z psychoterapeutą nie ma praktycznie żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego, nie można bagatelizować niecodziennego zachowania, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci.

Na psychoterapię powinny udać się również pary, które mają problemy z nawiązaniem odpowiednich relacji, po traumach, które przeszły w swoim życiu.

Bezwzględnie powinny na terapię udać się osoby z myślami samobójczymi, czy też takie, które prowadzą do samookaleczenia.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

metod leczenia schorzeńNiewątpliwie bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedniego psychoterapeutę, dzięki któremu można zacząć się leczyć i dobrać dopasowane do naszych potrzeb terapię.

Warto zwrócić uwagę, aby specjalista ten miał odpowiednie wykształcenie i wzbudzał zaufanie pacjenta.

Dobrze jest też wybrać specjalistę z polecenia od osoby, która już przeszła swoją terapię i nauczyła się żyć na nowo, przez co jest duża szansa, iż ten zestaw leczenia przyniesie zadowalające i długotrwałe skutki.

W przypadku wielu pacjentów duże znaczenie ma również sama płeć lekarza, dlatego należy zwrócić także na to uwagę, zwłaszcza przy wyborze specjalisty dla młodych osób, dla których taka forma leczenia może być krępująca.

Psychoterapeuta – czego oczekiwać?

objawy somatyczne Przede wszystkim dobrze jest pamiętać, że każda terapia może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego też nie należy się nastawiać na efekty po pierwszym spotkaniu.

Niektóre problemy mogą okazać się tak złożone, że pacjent będzie potrzebował wielu spotkań, aby specjalista mógł dobrać odpowiednie leczenie.

Przy doborze odpowiedniej terapii po wystarczającej ilości spotkań pacjent może już spodziewać się efektów, a co najważniejsze, to każdy pacjent ma wyznaczoną drogę działania, która pomoże mu w codziennym życiu.

Należy również pamiętać, że wizyty u psychoterapeuty, nie są czymś, z czego osoby postronne mogą się śmiać. Obecnie wiele, nawet znanych osób korzysta z pomocy psychoterapeutów, dlatego też warto udać się do takiego specjalisty, którzy pomoże uporać się z różnymi problemami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *